2024/2025
Akademia Bezpiecznego Puchatka
Akademia Bezpiecznego Puchatka to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych, obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w sześciu obszarach: w szkole, na drodze, w domu, w Internecie, w relacjach z rówieśnikami oraz podczas wypoczynku.
Aktywna szkoła
Aktywna Szkoła to program stworzony z myślą o realizacji strategicznego celu w obszarze kultury fizycznej – Aktywne i zdrowe społeczeństwo. Program ten to kompleksowe wsparcie aktywności fizycznej skierowane w szczególności do dzieci i młodzieży.
Bieg po zdrowie
Program antytytoniowej edukacji zdrowotnej został stworzony w Głównym Inspektoracie Sanitarnym. Główne cele programu: opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży, pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego, zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.
Błędy kształcą
Kampania edukacyjna „Błędy kształcą” to inicjatywa skierowana do uczniów, rodziców i nauczycieli. Jej założeniem jest zmiana perspektywy nauczania i uczenia się poprzez aktywne wykorzystanie błędów jako nieodłącznej części procesu edukacyjnego. Oparta jest ona na przekonaniu, że każdy uczy się we własnym tempie, a popełnianie błędów nie jest porażką, lecz cenną lekcją, z której należy wyciągnąć wnioski, by się rozwijać.
Dentobus
Dentobus to w pełni wyposażony mobilny gabinet stomatologiczny dla dzieci i młodzieży. Dociera on do mniejszych miejscowości, w których nie ma stacjonarnego gabinetu stomatologicznego. Leczenie w nim jest bezpłatne. Podobnie, jak w gabinetach stacjonarnych, które mają umowę z NFZ.
Deutsch AG
Projekt organizowany przez Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce. Skierowany był dla uczniów klas starszych w wymiarze dodatkowych dwóch godzin lekcyjnych. Uczniowie w ramach tych zajęć poszerzali swoją wiedzę na temat krajów naszych sąsiadów, utrwalali i pogłębiali zagadnienia leksykalno-gramatyczne z wykorzystaniem gier edukacyjnych, tworzyli projekty w formie plakatów czy prezentacji.
Eko-edukacja w gminie Popielów (kontynuacja)
To cykl spotkań warsztatowych dotyczących edukacji ekologicznej, który skierowany był do uczniów oraz ich opiekunów. Realizację projektu dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Celem programu było pokazanie dzieciom jak z życiu codziennym możemy wpływać na stan otaczającego nas środowiska naturalnego, przez kreowanie prawidłowych postaw wśród rówieśników i najbliższego otoczenia.
Ekopracownia 2023 (kontynuacja)
To inicjatywa, wspierająca edukację ekologiczną i pomagająca szkołom w przygotowaniu młodych ludzi do odpowiedzialnego i świadomego podejścia do zrównoważonego rozwoju. Wzbogaca program nauczania edukacji wczesnoszkolnej, przyrody, biologii o treści z zakresu ekologii w ramach warsztatów, konkursów, ciekawych spotkań.
Fast Heroes 112
Kampania Bohaterowie Załogi FAST to wielokrotnie nagradzana inicjatywa edukacyjna, której celem jest podnoszenie świadomości w zakresie objawów udaru mózgu i potrzeby szybkiego działania. Wykorzystuje niesamowity entuzjazm dzieci do uczenia się i dzielenia informacjami, zachęcając je do szerzenia wiedzy wśród pozostałych członków rodziny, a zwłaszcza dziadków.
Fit School
Głównym celem programu jest umacnianie potencjału zdrowia dzieci poprzez zwiększenie poziomu aktywności fizycznej. Wśród celów szczegółowych wyróżniono m.in.: poprawę sprawności krążeniowo-oddechowej, zwiększenie siły gorsetu mięśniowego, usprawnienie zmysłu kinestetycznego, poprawę zdolności motorycznych, zwiększenie wiedzy dzieci na temat związku aktywności fizycznej ze zdrowiem.
Gotuj się na zmiany
To program edukacyjny stworzony, by uczyć dzieci dobrych nawyków żywieniowych i niemarnowania jedzenia w duchu zero waste.
Kubusiowi Przyjaciele Natury
„Kubusiowi Przyjaciele Natury” to jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla przedszkoli oraz od 2019 roku również dla szkół podstawowych (klasy I-III) poświęcony tematyce ekologicznej, organizowany przez markę Kubuś. Jego celem jest proekologiczna edukacja dzieci i zachęcenie je do ruchu już od najmłodszych lat.
Laboratoria Przyszłości (kontynuacja)
To inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech. Celem projektu było kształtowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. Przystępując do programu, otrzymaliśmy środki na realizację tego projektu, które pozwoliły nam na zakup nowoczesnego sprzętu (m.in. aparat fotograficzny, mikroskopy). Umożliwia to uczniom rozwój zainteresowań w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych, podczas zajęć pozalekcyjnych oraz w ramach innych form rozwijania umiejętności.
Mały Mistrz
Ogólnopolski program wspierania aktywności fizycznej uczniów klas I-II, dzięki któremu łatwo można poprawić zdrowie i sprawność dzieci. Program jest kontynuacją zadania realizowanego przez Szkolny Związek Sportowy w latach 2014-2015. Jego działanie wtedy i teraz jest możliwe dzięki dotacji Ministerstwa Sportu i Turystyki. Realizatorem programu jest Szkolny Związek Sportowy i szkoły podstawowe z całej Polski, które wyrażą chęć uczestnictwa w nim.
Polak ma essę!2
Głównym założeniem Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Polak ma essę! 2” jest utrwalenie zdobytej wiedzy z języka polskiego oraz historii oraz nabywanie nowych umiejętności poprzez zabawę i integrację uczniów, tworzenie przez nauczycieli warunków do twórczej aktywności dzieci w procesie zabawy, pomoc w rozwijaniu naturalnej kreatywności dzieci a także nauki poprzez zabawę, dodatkowo doskonalenie umiejętności swobodnej wypowiedzi, w tym naturalnego wyrażania odczuć.
Posiłek w domu i w szkole
Refundowanie przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Popielowie jednego ciepłego posiłku w szkole uczniom potrzebującym takiego rodzaju wsparcia.
Ratujemy i uczymy ratować
Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować” prowadzony jest od kwietnia 2006 roku i skierowany jest do klas I-III w szkołach podstawowych. Poznanie zasad pierwszej pomocy to nie wszystko – na podjęcie działań ratujących życie przez świadków zdarzenia ogromny wpływ ma również ich postawa, pewność co do swoich umiejętności, a także obawy, które często im towarzyszą. Program RUR polega na wprowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie powszechnie już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Dzieci oswajają się z tak ważnymi zagadnieniami i kształtują właściwe nawyki – pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym.
SKS
Program Szkolny Klub Sportowy to działanie systemowe skierowane do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. SKS ma na celu stworzenie przestrzeni do dodatkowej aktywności fizycznej, realizowanej w formie zajęć sportowych i rekreacyjnych pod opieką nauczyciela prowadzącego zajęcia wychowania fizycznego w danej szkole. Systematyczne, pozalekcyjne zajęcia sportowe w ramach Programu SKS są prowadzone w różnorodnych, nowoczesnych i atrakcyjnych formach.
Sportowe talenty
Program Sportowe Talenty jest realizowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Jego celem jest zdiagnozowanie poziomu kondycji fizycznej dzieci w polskich szkołach oraz wyszukiwanie najbardziej utalentowanych sportowo uczniów. Fundamentem programu jest koncepcja sprawności fizycznej warunkującej zdrowie (Health Related Fitness), zaś narzędziem pozwalającym na operacjonalizację działań platforma informatyczna SportoweTalenty.pl.
Szkoła do hymnu
Już po raz kolejny uczniowie i nauczyciele zostali zachęceni przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, aby w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób społeczności szkolne zostały włączone we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Trzymaj formę
To inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym, dwukierunkowym podejściu: propagującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną. Program realizowany jest metodą projektu, dzięki czemu wykracza poza podstawę programową i podstawy nauczania.
Umiem pływać
Program powszechnej nauki pływania „Umiem pływać” był adresowany do uczniów szkół podstawowych z klas I – III w całej Polsce. Zakładał systematyczny i powszechny udział dzieci w pozalekcyjnych i pozaszkolnych zajęciach sportowych z zakresu nauki pływania.
Unplugged
„UNPLUGGED” jest programem profilaktyki uniwersalnej adresowanym do uczniów w wieku 12–14 lat, opartym na modelu wszechstronnego wpływu społecznego. Wśród jego celów wyróżnia się: ograniczanie inicjacji używania substancji psychoaktywnych (alkohol, tytoń, narkotyki), ograniczenie rozwoju intensywności używania, tj. przejścia od fazy używania eksperymentalnego do fazy używania problemowego.
WF z AWF
Celem udziału nauczycieli w programie "WF z AWF" jest podnoszenie jakości edukacji fizycznej poprzez zwiększenie aktywności ruchowej dzieci i młodzieży oraz systematyczne monitorowanie i poprawę ich kondycji fizycznej. Program ten ma za zadanie nie tylko promować zdrowy tryb życia, ale także wzmacniać wewnętrzną motywację uczniów do regularnego uczestnictwa w aktywności fizycznej.
Zachowaj trzeźwy umysł
To ogólnopolska kampania edukacyjna, podejmująca problem profilaktyki uzależnień. Jej celem jest promowanie konstruktywnych postaw zdrowego stylu życia oraz atrakcyjnych dla dzieci i młodzieży aktywności prospołecznych jako alternatywy wobec wielu zachowań ryzykownych, szczególnie picia
Zacznij od Lekkiej
Kampania #zacznijodlekkiej to kolejny projekt krajowej centrali lekkoatletycznej, który ma związek z promocją lekkoatletyki wśród najmłodszych adeptów sportu. Celem jest zbudowanie w społeczeństwie świadomości, że u podstaw wszystkich sportów znajduje się lekkoatletyka.