do góryRocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja


  29 kwietnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Akademię przygotowali uczniowie klasy V c pod kierunkiem pani Magdaleny Tyszkowskiej. Podczas apelu zaprezentował się również szkolny chór prowadzony przez panią Annę Antczak.

  Konstytucja 3 Maja – to ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Wielki w roku 1791, była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej. Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie ustawą zasadniczą. Wprowadzał zmiany zgodne z ideami oświecenia.

  Nasi uczniowie starali się w bardzo przystępny sposób ukazać młodszym i starszym kolegom, jak doniosła i ważna była to chwila dla naszego kraju. Przywołali moment uchwalenia konstytucji przez ówczesny sejm, ukazali sylwetki ludzi, którzy pracowali nad ustawą: króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, marszałka sejmu Stanisława Małachowskiego, Hugo Kołłątaja, przypomnieli tło historyczne tamtych czasów. Takie uroczystości pogłębiają wiedzę oraz kształtują postawy patriotyczne i obywatelskie. Pamiętajmy, że naród, który nie zna swojej przeszłości, nie może budować przyszłości.


  Galeria zdjęć:

  • Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
  • Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
  • Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
  • Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja